Stres

Stres

Stres

Twój wspaniały organizm jest wyposażony we wszechstronne fizjologiczne funkcje ochronne.
Mają one nadrzędny cel – przetrwać!

Włączają się kiedy tego potrzebujesz, a kiedy Twoje otoczenie staje się bezpieczne wchodzą w stan uśpienia.
To co powszechnie nazywamy stresem to napięcie związane z różnorodnym poziomem reakcji na otoczenie.

Jeśli doświadczasz lęku, ktoś lub coś narusza Twoje poczucie bezpieczeństwa to w krótkim okresie Twój organizm w relatywnie łatwy sposób może sobie z tym poradzić.

Jeśli jednak napięcie trwa zbyt długo, a Ty nie masz właściwych strategii radzenia sobie ze stresem, innymi słowy nie potrafisz wchodzić w stan spokoju i relaksu, twój organizm może zacząć szwankować.

Kiedy w sposób permanentny odczuwasz stres, a organizm ciągle jest w trybie przetrwania nadmiernie eksploatujesz ciało i jego zasoby. Brak czasu na fizyczne i mentalne spowolnienie, odpuszczenie czy relaks, powoduje liczne szkody zarówno w ciele jak i w psychice.

Trzeba pamiętać, że to brak równowagi hormonalnej wpływa na biochemię mózgu. Może powodować huśtawkę nastrojów, pesymizm czy wręcz zgeneralizować stan odczuwanych deficytów i doprowadzić do depresji.

Jak nie bagatelizować stresu.

Warto zająć się już pierwszymi jego objawami, lub profilaktycznie pracować nad poprawnymi i efektywnymi strategiami radzenia sobie z szeroko rozumianym stresem. Każdego z nas może stresować co innego i mamy do tego prawo.

Przed spotkaniem z Terapeutą watro przemyśleć swoje sytuacje stresowe, być może jest jakieś wspólny mianownik, który wywołuje określone emocje.
Dobrze jest też na kartce napisać czego nam potrzeba, aby dane sytuacje przechodzić odpowiednio dla siebie.

Jeśli np. napięcie i stres wywołuje u Ciebie złą ocenę jaką przyniosło Twoje dziecko. Zastanów się jaka reakcja byłaby najbardziej wspierająca i właściwa wg. Ciebie i jakie emocje potrzebujesz poczuć, aby móc właśnie tak się zachować.

Jeśli natomiast stresuje Cię Twój szef, albo Twoja sytuacja zawodowa, to także skoncentruj się na tym czego potrzebujesz, aby sobie z tym poradzić. Pamiętaj w gabinecie nie ma Twojego szefa, a nasza praca terapeutyczna będzie dotyczyć jedynie Ciebie.

Warto przyjrzeć się też swojemu ciału.

Jeśli Twoim uczuciom w trudnych sytuacjach towarzyszą różne objawy psychosomatyczne koniecznie podziel się tą informacja ze swoim terapeutą.

Ból brzucha, migrena, zespół jelita drażliwego, duszność, mocne bicie serca, drżenie ciała to tylko niektóre objawy jakie mogą towarzyszyć reakcjom stresowym.

Zakres pracy ze stresem ma charakter bardzo indywidualny. Czasem 2-3 sesje w 100% wystarczają, aby osoba bardzo dobrze radziła sobie z rozładowywaniem wewnętrznego napięcia.

Podświadomy umysł kiedy doświadczy w jaki nowy sposób, dobry odpowiedni dla siebie może funkcjonować. Bardzo często kopiuje strategie postępowania na kolejne obszary przeżywania.

Im szybciej zaczniesz pracę nad stresem, tym lepiej.
Nie zwlekaj, wybierz terapeutę już dziś i umówi się na pierwszą wizytę.

Autor: Anna Antoniak Pietrzak

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=GtQ1fvgDkwI

 

 

 

 

Nasze gabinety

Mapa
Pokaż terapie on-line