Ból głowy zwany migreną.
Migrena najprawdopodobniej związana jest z nagłym zaburzeniem serotoniny w organizmie. Najpierw następuje skurcz naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest niedotlenienie a następnie ich rozszerzeniem co daje odczucia bólowe.
Ból jest bardzo silny, występuje często w sposób nagły lub może mieć swoją sekwencję przepowiadających objawów. Czasem towarzyszu mu światłowstręt, wymioty lub inne objawy towarzyszące.
Jest to jedno z najczęściej występujących objawów neurologicznych. Szacuje się, że dotyka nawet 10% populacji, zwłaszcza kobiet miedzy 25 a 50 rokiem życia. W większości przypadków lekarze nie znajdują medycznych przyczyn powstawania migreny.
Hipnoterapia dobrze radzi sobie z neutralizacją bólu, gdyż bardzo często ma podłoże emocjonalne.
Zanim pójdziesz do hipnoterapeuty sprawdź czy Twoje bóle głowy nie mają podłoża neurologicznego. Hipnoterapia nie jest zamiennikiem profesjonalnej porady lekarskiej.
Wszelkie odczucia i reakcje z układu nerwowego, są rodzajem informacji.
Jeśli po długotrwałym wysiłku intelektualnym w pracy w trakcie upragnionego weekend dopada Cię migrena, to jest to informacja, że Twój organizm domaga się uwagi.
Kiedy Twój układ nerwowy jest w tygodniu roboczym przeciążony a Ty działasz w ciągłym napięciu w weekend Twoja „głowa” strajkuje i wyłącza Cię z działania „produkując” chorobę zwaną migreną.
Jeśli w taki logiczny sposób podejdziemy do tego schorzenia, możemy relatywnie łatwo i skutecznie usunąć przyczynę bólu i uwolnić Cię od niedyspozycji weekendowych.
Podobny mechanizm działa w przypadku zespołu wyczerpania nadnerczy (rozregulowana produkcja kortyzolu) i wielu innych psychosomatycznych objawów.
Terapeuta podczas wywiadu może pytać o rzeczy pozornie nie związane z bólem głowy, gdyż objaw prezentowany przez organizm jest konsekwencją a nie przyczyną problemu.
Przewidywany czas trwania terapii to od 2 do 5 spotkań.
Jak się przygotować do wizyty u hipnoterapeuty?
Jeśli identyfikujesz bodźce, które wywołują atak migreny, spisz je na kartce. Jeśli najczęściej jest to zbliżony scenariusz napadu, także to zanotuj. Istotnym elementem będzie również informacja czy mama lub babcia także cierpiała na to schorzenie.
Autor: Anna Antoniak Pietrzak