Hipnoza a oglądanie filmu

Hipnoza a oglądanie filmu

Hipnoza to naturalny stan umysłu, którego doświadczamy każdego dnia. Stan umysłu, w którym nasz umysł świadomy zostaje wyciszony, by móc doświadczać siebie głębiej. Kreatywnym stanem pobudzania wyobraźni i uważności na siebie. Czuwania i odczuwania.

Doświadczasz tego stanu każdego dnia np. kiedy oglądasz film, który pochłonął Twoją uwagę na tyle, że wszystko obok staje się mniej ważne. Skupiasz się na fabule filmu, przeżywając chwile, które poruszają Twoją głębię. Doświadczasz różnych stanów emocjonalnych od wzruszających, radosnych, smutnych do takich, gdzie czujesz frustrację, obrzydzenie, złość, niepokój lub lęk.

Ileż razy wyprzedzałaś/eś akcję filmu tworząc swój własny scenariusz? Tworzyłaś/eś w świecie wyobraźni różne sceny.  Ile razy czułaś/eś zaskoczenie, gdy okazywało się, że miałaś/eś błędne przekonanie i Twój scenariusz nie sprawdzał się.

Być może pod wpływem jakiejś emocji miałaś/eś, np. potrzebę zjedzenia czegoś i do tej pory tak robisz.  Być może zapoczątkowało to np. obgryzanie paznokci. Wykonywana wielokrotnie czynność stała się nawykiem, który teraz trudno opanować, trudno się pozbyć.

Dzieci podczas oglądania bajek przenoszą się w świat bohaterów, przeżywając z nimi przygody. Z zaciekawieniem przyglądają się zachowaniom postaci doświadczając również emocji – radości, smutku, złości, lęku.

Wpatrzeni w ekran telewizyjny niejednokrotnie wchodzą w świat bohaterów głośno wyrażając towarzyszące im emocje. Czasem odwracają głowę lub zakrywają twarz, by nie widzieć strasznych scen. Projekcje filmów mogą być fikcja literacką lub powstać na podstawie prawdziwych historii. Historia naszego życia zapisuje się w naszym umyśle niczym film.

To nasz Film!

Zapis Twoich doświadczeń, wydarzeń, relacji z bliskimi, naszych zachowań, nawyków, odczuwania dolegliwości w ciele, przekonań i doświadczania różnych emocji z tym związanych. To Twoje obrazy zapisane głęboko w podświadomości.

Stanu hipnozy, czyli skupienia umysłu, Twoich myśli na głębszym poziomie, poziomie podświadomości, gdy wszystkie codzienne sprawy są poza Tobą, doświadczasz również, gdy np. wspominasz przeszłe czasy rozmawiając z innymi osobami. Czasem sam wracasz do przeszłości i oglądając fotografie wspominasz bliskie Ci osoby, miejsca, w których byłaś/eś, wydarzenia z Twojego życia.

Możesz przywołując wspomnienia w myślach, doświadczać emocji, które towarzyszyły Ci w tamtych sytuacjach. Możesz też mieć teraz inne spojrzenie na tamte wydarzenia i/lub możesz również doświadczać zmiany towarzyszących wtedy emocji.

Przeglądając fotografie możesz widzieć  i wspominać osoby, których nie ma już z Tobą. Niektórzy zmarli, inni wyjechali i kontakt się urwał. Każde z tych osób pobudza Twoją wyobraźnię i związane z nim emocje. Czujesz smutek z powodu utraty kogoś bliskiego, radość na wspomnienie miłych wspólnych chwil.

A może pojawia się lęk, może wstyd, odraza lub złość? Kiedy myślisz o czymś przyjemnym doświadczasz dobrych, pozytywnych dla Ciebie emocji, a jeśli sytuacje były nieprzyjemne to przywołujesz emocje trudne, bolesne, nieprzyjemne. Czasem chcesz o nich zapomnieć.

Zdarza się, że możesz żyć w poczuciu jakiejś krzywdy, złości, bo interpretujesz sytuacje i zachowania innych ludzi „ po swojemu”, a po czasie okazuje się, że to wcale nie było tak jak myślałas/eś. To było po prostu błędne przekonanie.

Każdy ma swoją „mapę”

Myśli i emocji z nimi związanych, dlatego reakcja na różne życiowe sytuacje jest inna, różna. Tak samo jest np. podczas oglądania filmu. To, co np. jednych smuci innych może bawić. Każdy odbiera treści i reaguje na sytuacje z własnej „mapy” swoich doświadczeń.

Reagujesz na różne sytuacje życiowe na podstawie schematów zachowań wyuczonych w czasach, gdy byłaś/eś dzieckiem i utrwalanych przez wiele lat. Trudno czasem wyjść z tego schematu.

Pomocna może być hipnoza i hipnoterapia. Dzięki hipnozie możesz dotrzeć do różnych scen z Twojego życiowego filmu zapisanego głęboko w umyśle. To, co zapisało się, jako bolesne, trudne, głęboko ukryte w podświadomości doświadczenie, po obejrzeniu tego kawałka będziesz miał/a możliwość zobaczyć ten kadr z innej perspektywy.

Dokonasz oceny sytuacji z poziomu dorosłej osoby i będziesz miał/a możliwość dokonania zmiany emocji związanych z tym trudnym doświadczeniem. Ta zmiana będzie miała charakter terapeutyczny.

Pokażesz tym samym sobie, że zmiana może nastąpić, jeśli tylko na to pozwolisz, jeśli tylko zechcesz. I choć hipnoza to nie gumka, którą wymażesz z pamięci tamto wydarzenie, to z pewnością jest narzędziem, dzięki któremu możesz tej zmiany dokonać.

Pozwól sobie spojrzeć na sceny trudne, bolesne, które blokują Cię w życiu, które mają wpływ na budowanie relacji z innymi i przede wszystkim z Tobą samym, które niczym zatruta strzała utkwiły w Tobie rozlewając truciznę w obolałe, napięte ciało, byś miał/a szansę na zmianę, której potrzebujesz, by żyć w większym spokoju ciała, umysłu i duszy.

Jeśli chcesz doświadczyć hipnozy i jego terapeutycznego działania zapraszam. Będę przy Tobie podczas oglądania filmu i podam Ci sugestie, które jeśli tylko uznasz, że są dobre dla Ciebie, będziesz mógł/a je wykorzystać i dokonać dobrej dla Ciebie zmiany.

Gwarantuję, że nie będziesz spał/a podczas oglądania fragmentów swojego filmu. We śnie, bowiem jeśli nic nie zobaczysz, nie usłyszysz, nie poczujesz to, co będziesz zmieniał/a? Czy będziesz mógł/a to zmienić śpiąc?

Hipnoza nie jest wróżeniem z fusów

„Grzebaniem” przez terapeutę w umyśle drugiego człowieka, by zrobić porządek po swojemu, nie jest snem, nie jest gumką do wymazywania niechcianych sytuacji czy zachowań.

Można pisać wiele na temat hipnozy i terapii hipnozą. Faktem jest, że dopiero przeżycie jakiś doświadczeń, odczucie konkretnej sytuacji na własnej skórze daje nam pełny obraz i zrozumienie.

Jeśli chcesz doświadczyć hipnozy i jego terapeutycznego działania zapraszam.

Autor: Hipnoterapeuta Aldona Kabacińska

stan umysłu

Stan Umysłu – Hipnoterapeuta Aldona Kabacińska – Hipnoza Poznań

Nasze gabinety

Mapa
Pokaż terapie on-line