Hipnoterapia w pracy z lękami
Lęki, te małe i duże potwory w naszych umysłach są powszechnym zjawiskiem w życiu ludzi, a każdy z nas doświadcza ich w różnym stopniu i w różnych okolicznościach. Od obaw, takich jak strach przed pająkami czy lataniem samolotem, po takie, które skutecznie utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Hipnoterapia, stała się popularnym podejściem do pracy z lękami, pomagając wielu ludziom poczuć ulgę.
W tym artykule przyjrzymy się hipnoterapii jako skutecznej metodzie w radzeniu sobie z lękami. Omówimy jak działa oraz jakie korzyści niesie dla pacjentów. Z naukowego punktu widzenia, hipnoterapia wykorzystuje zdolność umysłu do reprogramowania myśli i emocji. Badania wykazują, że hipnoterapia może skutecznie redukować objawy lękowe, pomagając odnaleźć wewnętrzny spokój.
Lęk jest naturalnym i ewolucyjnym mechanizmem obronnym, który ma na celu przygotować organizm do reakcji na potencjalne zagrożenia. Geneza lęku jest złożona i może mieć różne źródła.
Ewolucyjnie lęk jest dziedziczony od naszych przodków jako mechanizm przetrwania.
Reakcja „walcz lub uciekaj” była kluczowa w sytuacjach zagrożenia, co pozwalało uniknąć niebezpieczeństw i przetrwać.
Dziś wiemy, że może wynikać z negatywnych doświadczeń z przeszłości. Jeśli osoba była świadkiem lub doświadczyła traumatycznego zdarzenia, może to prowadzić do powstania trwałego lęku. Otaczające nas środowisko również ma wpływ na jego poziom. Czynniki takie jak stres, presja społeczna, trudne warunki życia i niepewność ekonomiczna mogą zwiększać poziom lęku.
Lęk odzwierciedla się w różnych mechanizmach działania, które przygotowują nas do reakcji na zagrożenia. Te mechanizmy obejmują zwiększoną aktywność układu współczulnego (czyli „walka lub ucieczka”), zwiększoną czujność i pobudzenie organizmu. Lęk może pomóc w przeżyciu i przetrwaniu w sytuacjach niebezpieczeństwa, ale nadmierny i przewlekły zazwyczaj prowadzi do problemów zdrowia fizycznego i psychicznego.
Warto pamiętać, że lęk może być normalną reakcją na określone sytuacje, ale gdy staje się nadmierny lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, wymaga interwencji. Istnieją różne rodzaje zaburzeń lękowych; zaburzenie lęku uogólnionego, fobia społeczna, czy zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które wymagają specjalistycznej pomocy.
Czym jest hipnoterapia i jak działa w pracy z lękami?
Hipnoterapia to forma terapii, która wykorzystuje głęboki stan relaksacji.
Jest jak magiczny klucz do twojego wnętrza gdzie skrywają się niezwykłe możliwości. To z nich jesteś w stanie stworzyć wszystko to, co niezbędne do poczucia spełnienia i satysfakcji. Terapia w hipnozie pozwala wnikać w nieznane obszary, gdzie możesz przekształcać swoje największe wyzwania w sukcesy.
Podczas wchodzenia w trans, kiedy twoje ciało, umysł doznaje głębokiego relaksu doświadczasz pogłębiającego się skupienia. Wkraczasz w przestrzeń, w której pozwalasz odejść zbędnym myślom, przestajesz analizować, a to oznacza, że dezaktywujesz w swoim umyśle strefę, która odpowiada za funkcje krytyczną i analityczną.
Stwarzasz w sobie stan wewnętrznej spójności, kierujesz swoją uwagę na sugestie a to pozwala w skuteczny sposób „zrobić porządki” w swoim wewnętrznym świecie.
Hipnoza to fizjologiczny i przyzwolony stan umysłu, stan pomiędzy jawą a snem. Podczas transu jesteśmy świadomi i możemy koncentrować się na sugestiach terapeuty. W trakcie hipnozy, mózg osoby hipnotyzowanej przechodzi przez różne stany aktywności, wykazuje wzrost fal alfa i theta, które są związane z relaksacją, medytacją i głębokim snem. Umysł staje się bardziej otwarty na nowe sposoby myślenia.
To pozwala zidentyfikować i zmienić negatywne przekonania i myśli, które prowadzą do lęków. W transie hipnotycznym mamy dostęp do pamięci permanentnej, czyli wydarzeń z całego naszego życia. Osiągamy dostęp do podświadomości, co pozwala na pracę z głęboko zakorzenionymi przekonaniami i emocjami, będącymi źródłem lęków.
Podświadomość to miejsce, w którym tkwią nasze dziecięce lęki, niezrealizowane cele i wszystkie te myśli, które unikają naszej uwagi a odbijają się w naszej codzienności. Kiedy drzwi między świadomością a podświadomością są już szeroko otwarte dla napływających informacji, możemy na nowo napisać program, wydeptać nowe ścieżki, dotrzeć do źródła problemu, zrozumieć dręczącą sytuację itd. Dzięki temu możemy poczuć siebie na nowo, uzdrowić się i podświadomie zmienić niechciane nawyki i sytuacje.
Hipnoterapia zyskuje coraz większą popularność jako skuteczna metoda radzenia sobie z różnymi problemami, a terapeuci wykorzystują hipnozę, aby pomóc pacjentom w identyfikowaniu, zrozumieniu i rozwiązaniu problemów związanych z lękami.
Podczas sesji hipnoterapeutycznej możemy pracować nad różnymi aspektami lęków:
- Identyfikacja źródeł lęków: Daje zrozumienie, skąd pochodzą lęki.
Czasami są one związane z traumami z przeszłości lub negatywnymi doświadczeniami, które utkwiły w podświadomości. Podczas terapii pacjent dostaje pomoc w zidentyfikowaniu tych źródłeł oraz w skutecznym przetworzeniu ich.
- Zmiana negatywnych przekonań: Lęki często wynikają z negatywnych przekonań, takich jak: „Jestem bezwartościowy”, „Nie jestem wystarczająco dobry”, „Ludzie są niebezpieczni, nie można im ufać”. Podczas sesji terapeuta może pomóc pacjentowi zmienić te przekonania na pozytywne i konstruktywne.
- Zarządzanie objawami lękowymi: Hipnoterapia dysponuje wieloma technikami, które bezpośrednio wpływają na łagodzenie i pozbywanie się objawów somatycznych takich jak przyspieszone bicie serca, poty, drżenie ciała, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy itp.
- Wzmocnienie pewności siebie: Wiele lęków wiąże się z brakiem pewności siebie.
Hipnoterapia może pomóc zbudować większą pewność siebie, uzyskać wiarę w siebie a to kluczowy element naszego rozwoju, który pozwala nam przekraczać własne ograniczenia i podejmować wyzwania.
Podczas procesów hipnoterapeutycznych uczymy się być świadomi naszych uczuć, myśli, przekonań, celów i wartości. Doświadczamy sytuacji dla nas lękowych ale już bez lęku, pokazując naszemu umysłowi, że tak się da, i że z łatwością możemy przenieść to doznanie na rzeczywistość.
Korzyści wynikające z hipnoterapii w pracy z lękami.
Przede wszystkim skuteczność, bezpieczeństwo, szybkość rezultatów i długotrwałe efekty.
Hipnoterapia jest bardzo dobrze przebadaną formą pracy terapeutycznej.
Według różnych opracowań możemy odnaleźć statystyki wykazujące skuteczność pracy w hipnozie na poziomie 90-97% przy 6 sesjach. Okazuje się skuteczna w pracy z różnymi rodzajami lęków, w tym z lękami społecznymi, fobiami, PTSD i innymi zaburzeniami lękowymi.
Jest bezpieczną metodą terapii, która nie wywołuje skutków ubocznych i nie ma ryzyka uzależnienia. Zazwyczaj hipnoterapia przynosi szybsze rezultaty niż inne formy terapii. Pacjenci często odczuwają ulgę po kilku sesjach, niektórzy już po pierwszej.
W przeciwieństwie do innych form terapii, hipnoterapia może przynosić trwałe efekty, ponieważ w założeniu nie jest wykorzystywana do nauki sposobów radzenia sobie z codziennymi problemami.
Jej główne zadanie opiera się na rozwiązaniu problemu tak żeby nas już nie dotyczył. Zwalnia nas to z obowiązku ciągłego pilnowania siebie i prowadzenia wewnętrznych bitew. Po prostu wszystko to co nam nie służy, nasze nieadekwatne mechanizmy, emocje, niekorzystne przekonania czy wewnętrzne konflikty przestają wpływać na nasze życie, rozpuszczają się …przestają istnieć.